Když jsem dokresloval mapu okolí Lomnice, říkal jsem si co tam vlastně mám zapsat za výšku. Ono totiž v různých prospektech a mapách či publikacích a to platí i katastrální podklady a mapy na internetu se objevuje různá výška hory Tábor u Lomnice nad Popelkou, nejčastěji 678m.n.m.
Jak to tedy s tou výškou je? Vydal jsem se tedy k nejpovolanějším a navštívil jsem v Praze zeměměřičský úřad. V oddělení u pana Ing.Lamberta jsem zjistil, že se ta nepřesnost netýká jen hory Tábor. Nedávno přeměřovali Sněžku, ta nově měří 1603 m.n.m. a třeba hora Blaník, ta je špatně o 8 metrů. Záleží při tvorbě map také jaké výstupy se zvolí. Pan Ing.Lambert mně ukázal na hoře Tábor tři zajišťovací body, jeden z nich je před stánkem KIS a má výšku 678 m.n.m. To ale není ani zdaleka vrchol hory Tábor.
Pan Ing.Lambert mě přeposlal za Mgr.Skalickým na Oddělení správy dat informačního systému v zeměměřictví. Za pár dní mi pan Skalický napsal do mailu: Pokusil jsem se vám přesně zjistit, jaký je zdroj dat výškopisného bodu, který jste viděl na hoře Tábor v prohlížečce ZABAGED. Mohu se zaručit, že v tomto případě je výškopis určen z leteckého laserového skenování. Osobně jsem si prohlížel výškopisná data měřená skenerem a nejvyšší bod na hoře Tábor, který byl změřen, má výšku 682,639 metru.Tato informace pochází z Digitálního modelu reliéfu České republiky 5. generace (DMR 5G) a žádnou přesnější informací
ohledně výšky již ZABAGED nedisponuje. Výška je vztažena k reliéfu, nejsou tedy uvažovány výšky vegetačního krytu ani zástavby. Nejvyšší oblast se nachází kousek za kostelem a je zvýrazněna na přiloženém snímku. Jedná se o nejtmavší oblast snímku.
Výstup z nejpřesnějšího leteckého laserového skenování. Nejvyšší místo 682,639 m.n.m.
Možná odchylka 18 cm.
A jaký je rozdíl mezi ZABAGED a DMR 5G ?Mgr. Skalický mi vysvětlil: ZABAGED samozřejmě není shodný s DMR 5G. ZABAGED je souhrnnábáze dat obsahující jak polohopisná, tak i výškopisná data. Výškopisná data ZABAGED jsou primárně tvořena 3D vrstevnicemi a kótovanými body vrcholů a jiných význačných míst, případě doplňkových objektů jako jsou výrazné lomové hrany a další. Tyto objekty jsou relativně nově vyhodnocovány metodou stereofotogrammetrie, případně automaticky generovány právě nad daty DMR 5G, jakožto nejpřesnějším zdroji výškopisných dat v rámci resortu Zeměměřického úřadu. DMR 5G je surový produkt mračna bodů s výškopisnou informací,který se využívá pro další zpracování v rámci resortu a je volně k prodeji. A výškopis ZABAGED je pak jedním z jeho vstupů této datové sady.
Závěrem lze říci, že hora Tábor na starších mapách má uvedenou výšku spravně.