Poslední z křížů aneb Ředice - historie

kříž 3.jpg

     Ředice  na  Lomnicku.                          
Nejstarší zmínka o Ředicích pochází z gruntovní knihy vsi Černé,kde r.1788, 13.8. po + Jiřího Stránského od vdovy, z čp.4 ve vsi Černé, Josef Pergl koupil k číslu 13 v Černé díl polí v Ředicích. Od čp.4 ve vsi Černé bylo koupeno i místo v Ředicích pro čp.14 v r.1797. V této době se zde říká v Černé  a zdejším polím pole u Ředic. Název Ředice pochází od zdejšího kopce, ne naopak.. Osada Ředice časem název přijala. Ředice je nejmladší osada na Lomnicku. Od  čp.13 v Ředicích byly odprodávány části pozemků a na nich postupně vystavěna čísla 28,36,43..Číslo 26 bylo koupeno dražbou od obce Černé. Příjmení rodin, které zde žily  během  19. století, byla Bergl-Berger, Stránský, Štěpánek, Kubánek, Drahoňovský, Mikule, Bergr.

 
                            O kříži
Před vstupem z osady Ředice do lesa, před křižovatkou dvou cest vedle strouhy, stál od roku 1890 na pískovcovém podstavci železný kříž z hákem pro zavěšení nádoby se svěcenou vodou. 60cm sokl nese čtyřboký dřík 150cm vysoký. Na něm již vrcholový kříž podepřený kovovou výstuží. Pod soklem na zemi je  půlkruh z  mlýnského kamene, zde se zapalovaly svíčky. Podle pamětníků ke kříži chodili lidé z Ředic, k prosebné motlitbě kvůli suchu. Kdo zde kříž r.1890 nechal vystavit? Můžeme odhadnout podle pozemku na kterém stál, že patřil Bergerovým z čp.13. Je možné, že se na pořízení či stavbě kříže podílelo dalších pět Ředických rodin, jelikož byl kříž dle pamětníků používán všemi. Sokl z dříkem  zde stál již v nakloněném stavu ještě v 80. letech minulého století, ale již bez kříže. Kořeny blízkého stromu a jeho stáří zapříčinily rozpad. V poslední době se o jeho záchranu pokouší Matěj Barta.

 

                                            V okolí
Ředic se nachází studánka Výdrmažka Velká kterou zdejší obyvatelé dříve používali k napájení dobytka. Malou Výdrmašku využívali zdejší lidé k vlastní potřebě za největšího sucha, jinak používali studádku v Ředicích u čp.13 ve svahu. Pouhých 800metrů odsud se nachází Ředický vodopád, cesta k němu je vhodnější přes Dráčov. Nad Ředicemi směrem k Morcinovu se nachází lavička s krásnou vyhlídkou.

Kříž patřil k nejméně zdobeným na Lomnicku
na druhou stranu měl svoje kouzlo.
Kříž stál vedle staré cesty od Ředic k  Morcinovu, jež je patrna na 1 voj.mapování.
 
ředice.jpg
06.10.2018 10:30:48
A.P.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one