Skála Velká Žába 7km od Lomnice

Dnes se podíváme cca 7km vzdušnou čarou od Lomnice nad Popelkou na zajímavou skálu, tzv. Velkou Žábu. Tento útvar jsem navštívil před cca 20-ti lety a nedávno mi ho připomněla zmínka s obrázkem na internetu zvoucí k návštěvě bez jakýkoliv podrobností. Tedy jsem se rozhodl o tomto místě napsat a to hlavně kvůli rodičům dětí a starším lidem či méně zdatným. Na mapě asi 1 km východně od Kumburku je křižovatka cest - Skalka pod Kumburkem, je zde i malé přírodní parkoviště a tím i výchozí bod jak pro ty, co chtějí navštívit hrad Kumburk, tak pro ty, kteří míří na skálu Velká Žába. Výlet na Velkou Žábu tedy nedoporučuji dětem či méně zdatným lidem. Sice nebudete šplhat po skalách, ale pěšina je zaříznutá ve svahu, navíc chcete-li žábu vůbec spatřit, nevyhnete se prudkému sestupu po nestabilním povrchu.
web10.jpg
skála.JPG
Začínáme tedy a vycházíme z křižovatky Skalka pod Kumburkem, která je hned u silnice z Brda do Zboží, jelikož mi ještě doznívá zánět dutin a týdenní marodění
snad tu cestu zvládnu. Tak tedy rovně po prašné cestě od silnice a od aut, cedule o Velké Žábě na rozcestníku chybí.
Po cestě je plno krásné květeny, máte pocit trochu jako na skalce - po cestě všude písek a občas se objeví pískovcová skála.
 
web1.jpg
web3.jpg
Po levé ruce máte pole a po pravé louku a za ní les. Po asi 400 metrech co jste vyšli louka skončí a vám už zbývá asi 80metrů k ceduli a odbočce doprava.
web4.jpg
web5.jpg
Až budete u červené cedule, dejte se doprava a půjdete po pěšině, pod Vámi bude sráz. Takto půjdete cca 100metrů a
jste u skály.
web6.jpg
web7.jpg
Tedy vlastně nad skalou. Kdo chce vidět žábu musí sestoupit po levé straně od skály a musím říct, že to slézám s velkou opatrností a mám co dělat abych těch 10metrů k lepšímu místu pro fotku dal.
web8.jpg
web9.jpg
Jen z tohoto místa je skála žábou, a pod ní je velká dutina, odhadem by tam mohli tak tři lidi přespat.
web10.jpg
web11.jpg
Pod Žábí (tlamou) vede pěšina...

... na druhou stranu kde skála Velká žába připomíná spíše hlavu hrocha :)
web12.jpg
web13.jpg
Takže buďte opatrní a děti vezměte raději na Kumburk, Alainovku nebo k vodopádům.

 
web 9.jpg
web2 (2).jpg
15.07.2019 21:55:28
A.P.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one