Studánky na Lomnicku Kanovka, Alainovka, Křížovka Chlumská, Křížovka Košovská, Koudelky pramen, Vydrmaška, Popelka, Homolka, Cikánka, Šárenčina atd.

kánovka

kánovka

studánka kánovka
KANOVKA - nachází se sice na katastrálním území Kněžnic, je ale od Lomnice relativně blízko. Najdete ji 1,7km od hospody na Košově směrem na Pekloves. Před železničním viaduktem vpravo půjdete po pěšině cca 80m, na okraji PP Cidlinský Hřeben v 407 m.n.m.ji naleznete. Díky panu Mirkovi Bílkovi z Peklovsi zde od roku 2003 můžeme nabírat vodu komfortněji, zde na své náklady dal vybudovat kamennou desku s odtokem.  PH vody je jedno z nejvyšších v okolí: 8,4  a teplota vody 8,9 st.celsia měřeno v dubnu, ORP vody mně vyšlo mínus 160, čím je ORP nižší, tedy vice do mínusu, tím je pro tělo blahodárnější.  Bakterie 0 . Považuju ji za nejkvalitnější v okolí Lomnice. Ale pozor na dlouhodobé pití, voda je měkká a může zhoršit stav cévního systému, popisují to třeba tady http://vesmir.cz/2014/08/28/pitna-voda-muze-skodit/, já osobně si ji míchám s vincentkou. Díky mé kolegyni z práce, chemičce a laborantce Ing. Šárce Blažkové si můžeme projít další hodnoty pramene Kanovky.vodivost  39,7 ms/m
alkalita celková 2,2 mmol/l
tvrdost (CA+Mg) 1,7 mmol/l   měkká
chloridy  méně než 2 mg/l
křemičitany SiO2   22 mg/l
železo méně než  0,05 mg/l
sírany 110 mg/l                                                                      PITNÁ ****

 
alainovka

alainovka

studánka alainovka
ALAINOVKA- u Alainovy věže se nachází pramen, pH 8, ORP 75, teplota 10°C, také kvalitní pramen, jen když  tam přijdete po prudkých deštích, nebo se setkáte s pobíhajícím psem, což jsem zažil dvakrát, voda bude kalná. Horní část pramene není krytý. Chtělo by to, vodospád pramene posunout výše a nebo proluku nad stříškou zakrýt třeba kamenama nebo prodloužit stříšku. Pro psy a zvěř udělat louži pod vodospádem .
                                                                                 PITNÁ ****
dráčovský pramen
dráčovský pramen
DRÁČOVSKÝ pramen, dříve nazývaný Koudelky pramen, je vyveden hadicí a uzávěrem u silnice na Dráčově, PH 8,02 ,ORP 30, teplota 13°C měřeno v dubnu..  Žáby v přepadové jímce.Odtok z trubky byl opatřen uzávěrem.                                            PITNÁ ***
křížovka studánka.jpg
STUDÁNKA KŘÍŽOVKA - pod Křížovou cestou na horu Tábor. Studánka měla údajně zázračnou vodu. Továrníci Theodor Mastný a Václav Hornych  nechali studánku vyzdít a nechali zde zřídit i kaply. Sochu Krista zhotovil akademický sochař Antonín Sucharda mladší, který pocházel ze Staré Paky, návrch sochy je od jeho syna Stanislava Suchardy. 22.srpna 1898 byla Křížová cesta vysvěcena . Na poutě na horu Tábor se dříve chodilo i přes Košov, kde se nachází stejnojmenná studánka.

Vyschlá/ Nevyschlá  Nemám slov, nemám slov.

velká výdrmaška.jpg
STUDÁNKA VYDRMAŠKA - v lese u Ředic. Kousek od ní je malá Vydrmaška. Viz. mapa Lomnice a okolí 2003  V2, V3
lom 15.6.09 (6).jpg
STUDÁNKA 2.PRAMENE POPELKY.
křížovka.jpg
STUDÁNKA KŘÍŽOVKA NA KOŠOVĚ- uzavřená deklem a skruží.
malá výdrmaška (1).jpg
STUDÁNKA MALÁ VYDRMAŽKA - v lese u Ředic, viz mapa Lomnice a okolí 2003 V3
homolka.jpg
HOMOLKA - studánka dávala vodu i v nejsušších letech, nachází se vedle říčky Popelky v parku na Podměstí, byla přikrytá kamennou deskou, na desce byl letopočet 1898. Ke studánce vedlo pár schodů. Od 50 let 20.stol. se studánka nachází na trochu jiném místě, z důvodu regulace Popelky.  V poslední době je deska  nově betonová, zakrytá plachtou na ní je zemina. Studánka je zakonzervovaná, ale ztratila svou krásu.
š.jpg
ŠÁRENČINA STUDÁNKA- v Sopikovském lese nad Žižkovem.
STUDÁNKA CIKÁNKA -kousek od náměstí ... v přípravě
Pramen u Malé obory -           (v přípravě)
 Vodovod Lomnice,  Ph 7,28, ORP 217. Občas je dost cítit chlorem a to i po odstavení na  tři minuty.
02.05.2020 17:43:37
A.P.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one